İbrahim Volkan KumbaracıSevgili Öğrencilerimiz,

Dünyanın en eski teknik üniversitelerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi'ne hoş geldiniz.

Aramıza katılarak köklü ailemizin bir parçası olmanızdan dolayı çok mutluyuz. Öğrenciliğiniz süresince kampüslerimizi canlı tutacak, mezun olduktan sonra ise dünyanın dört bir yanında bulunan mezun ağımıza katılacaksınız. Aramızda geleceğin mühendisleri, bilim insanları, sanayicileri, bürokratları, mimarları, sanatçıları bulunuyor. Biz şimdiden çok heyecanlıyız!

Öğrenciliğiniz süresince derslerinizi başarıyla tamamlarken, üniversitemizin sunduğu sosyal olanaklardan da faydalanacak; İTÜ kültürünü kuracağınız zengin ilişkilerle geliştireceksiniz. Üniversitemizin kapısından içeri adım attığınız anda kampüslerimizdeki ortamın farkını hissedeceğinizden eminim.

Üniversite, Latincede "Camia" demektir. "Evrensel" kelimesinden türeyen "Üniversite", varlığı gereği, bulunduğu topluma öncülük etme iddiasındadır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük hizmetleri olan bir okul olarak bu görevi bugüne kadar layığıyla yerine getirmiştir. Sizlerin de katkısıyla bu rolüne devam edeceğine şüphemiz yoktur. Birimimiz, bu uğurda karşılaşacağınız engelleri aşmak için size her türlü yardımda bulunmaya hazırdır.

Buranın size katacakları kadar, sizin de bu kuruma katacaklarınız olduğunu unutmamanız temennisiyle; hepinize mutlu ve başarılı bir üniversite hayatı dilerim.

Prof. Dr. İbrahim Volkan Kumbaracı

Dekan